Człowiek od zawsze dążył do pokonywania ciemności. Z nią bowiem kojarzył wszelkie zło i niebezpieczeństwo. Nauczył się wzniecać ogień, nie tylko by móc korzystać z jego ciepła, ale również po to, by oświetlić miejsce, w którym przebywał. Odstraszał on dzikie i niebezpieczne zwierzęta, a ludziom pozwalał na funkcjonowanie po zmroku i w nocy. Jak w przypadku wielu innych dziedzin, człowiek rozwinął technikę oświetlania. Przez wieki używał różnych przedmiotów, które pomagały podtrzymać, regulować i przenosić światło. Tak powstały pochodnie, kaganki i świece. Z czasem została wynaleziona lampa naftowa i źródła światła zasilane gazem. Jednak prawdziwą rewolucją było wynalezienie oświetlenia elektrycznego w XIX wieku.
Stara, dobra żarówka
Projekt zwykłej, opartej na żarniku wolframowym żarówki stworzony przez Edisona, z różnymi drobnymi modyfikacjami jest używany do dziś. Produkowane są od około 1880 roku w różnych wariantach mocy, gwintu oraz szkła. Ich podstawowymi zaletami są:
– parametry światła zbliżone do światła słonecznego czyli najbardziej dla nas naturalnego,
– brak efektu stroboskopowego dzięki jednakowemu świeceniu,
– niska cena.
Typowe żarówki mają jednak też wady, przez które panuje trend wycofywania ich z użycia. Należą do nich:
– mała skuteczność świetlna, przez co aż około 95% pobieranej energii zamieniane jest w ciepło,
– krótsza względem nowoczesnych rozwiązań żywotność.
Mimo, że żarówka dała podwaliny oświetleniu elektrycznemu, jej udział w rynku maleje i będzie maleć na rzecz nowocześniejszych rozwiązań.

Fot. Pixabay.com

Alternatywne rozwiązania
Oczywiście jednocześnie z rozwojem i produkcją zwykłej żarówki, prowadzono badania nad innymi elektrycznymi źródłami światła. W ten sposób powstały m. in.:
– żarówki halogenowe,
– świetlówki kompaktowe i liniowe,
– lampy rtęciowe oraz żarowo – rtęciowe,
– lampy metalohalogenkowe,
– nisko i wysokoprężne lampy sodowe,
Jak widać powstało sporo alternatywnych rozwiązań. Różnią się one przede wszystkim zastosowaniem, wydajnością i jakością oświetlania. Każde ma swoje zalety tj.:
– zwiększona trwałość względem zwykłej żarówki,
– mniejszy pobór mocy,
– większa efektywność.
Determinują one ich wybór i pozwalają rezygnować ze zwykłych żarówek. Posiadają również wady tj.:
– skomplikowana i droga budowa,
– zastosowanie toksycznej rtęci,
– problemowa utylizacja,
– zjawisko rozpalania czyli osiąganie swoich znamionowych parametrów po długim czasie od włączenia.
Niedosyt i brak najlepszego rozwiązania oświetlenia elektrycznego zrodził potrzebę dalszego poszukiwania alternatywnych źródeł światła.

Fot. Pixabay.com

Technologia LED
Dioda elektroluminescencyjna jest już dość starym wynalazkiem pochodzącym z lat sześćdziesiątych XX wieku. Tak naprawdę jednak dopiero od kilkunastu lat zaczęto jej używać na masową skalę w technice oświetleniowej. Opóźnienie to wynika z ciągłego udoskonalania. Dzięki rozwojowi tej technologii, oświetlenie z wykorzystaniem diod LED jest coraz częściej spotykane nie tylko w domach, ale i w obiektach użyteczności publicznej czy na ulicach. Znajdują też zastosowanie w miejscach, gdzie do tej pory występowały tylko specjalistyczne źródła światła. Technologia LED, mimo posiadanych też wad jest najlepszą jak do tej pory, jeśli chodzi o oświetlenie elektryczne. Oferuje coraz lepszą jakość oświetlenia przy dużej energooszczędności. Ceny lamp LED są coraz niższe co tym bardziej potęguje ich stosowanie.

Fot. Pixabay.com

Świetlana przyszłość
Jak widać, różnorodność źródeł światła jest ogromna. Przy wyborze należy jednak pamiętać nie tylko o cenie zakupu, ale i kosztach eksploatacji oraz ilości pobieranej energii. Bardzo ważna również jest jakość światła bo to od niej zależy nasze zdrowie i komfort. Jak na razie wszystkie te cechy najlepiej łączy technologia LED i to do niej należy przyszłość.

Żarówka żarówce nierówna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *