Jak żywność napędza umysł, ciało i duszę

803

Pokarmy, które jesz, to o wiele więcej niż tylko powstrzymywanie głodu. Zapewniają poczucie komfortu. Dają ci energię. I zasilają Twój zawsze pracujący umysł. 

Jedzenie, a koncentracja.

Trudno jest skoncentrować się na pustym żołądku. Twój mózg i ciało potrzebują stałego dopływu energii do funkcjonowania. Bez tego produktywność, kreatywność i ogólny nastrój mogą ucierpieć. Jest to szczególnie ważne, kiedy na przykład jesteś analitykiem finansowym i pracujesz dla Amazon lub innej wielkiej firmy. 

Rodzaj energii z pokarmów i napojów, które dostarczasz swojemu organizmowi, ma znaczenie. Proste węglowodany, takie jak chipsy, biały chleb, makaron i napoje gazowane, są bardzo szybko zużywane przez organizm. Te pokarmy mogą dać ci szybki przypływ energii, ale nie trwa to długo. To może sprawić, że poczujesz się bardziej zmęczony i głodny jak wcześniej. Uzupełnianie bogatych w błonnik owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego białka i zdrowych tłuszczów może zapewnić bardziej stabilną energię. Oto kilka dodatkowych sposobów, aby zmotywować twój mózg do pracy.

Zajrzyj w głąb siebie

Nawyki żywieniowe każdego wyglądają inaczej. Zajrzyj w głąb siebie, aby zobaczyć, jak się czujesz. Niektóre pokarmy mogą dawać więcej energii niż inne. Może się okazać, że jedzenie lub ćwiczenia o określonych porach dnia są najlepsze. Rób to, co jest dla ciebie najlepsze, aby utrzymać wysoki poziom energii i ostry umysł.

Zdecyduj z wyprzedzeniem

Zaplanuj z wyprzedzeniem, co będziesz jadł. Wybór zbilansowanego posiłku może być trudny, gdy biegasz na pusto. Przygotowanie lub zaplanowanie posiłku lub przekąski może również sprawić, że będzie to wygodny i łatwy wybór. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie posiłków, wybierz następny posiłek zaraz po skończeniu poprzedniego. Badania potwierdzają, że wybranie następnego posiłku co najmniej godzinę przed jedzeniem pomaga ogólnie spożywać mniej kalorii. Twój mózg ma więcej energii, aby dokonać zrównoważonego wyboru, niż gdy jest zmęczony i głodny.

Zjedz, zanim będziesz zbyt głodny

Dobrą zasadą jest zjedzenie czegoś przed opróżnieniem zbiornika. Trudno jest skoncentrować się na pustym żołądku. Jedzenie, zanim dojdziesz do tego punktu, może zapobiec zbyt niskiemu poziomowi energii. Jeśli zauważysz, że robisz się głodny o podobnej porze dnia, zaplanuj to. Zapakuj lub zaplanuj zdrową przekąskę na ten czas, aby utrzymać poziom energii i zaspokoić apetyt przed następnym posiłkiem.

Zrównoważ swój talerz

Planując jakikolwiek posiłek, pomyśl o metodzie talerzowej. Wypełnij połowę swojego dania warzywami nie skrobiowymi, ¼ pełnoziarnistymi węglowodanami i ¼ białkiem. Zapewnia to równowagę składników odżywczych potrzebnych organizmowi do optymalnego funkcjonowania. Pomoże również zachować uczucie sytości przez dłuższy czas między posiłkami.

Pamiętaj o nawodnieniu

Picie wystarczającej ilości wody ma wpływ na samopoczucie organizmu. Nawadnianie organizmu to zdrowe zachowanie, które może mieć wpływ na nastrój, energię i ogólne dobre samopoczucie. Trzymanie butelki z wodą w zasięgu ręki może przypominać o nawodnieniu. Ważne jest, aby pić więcej wody, jeśli jesteś regularnie aktywny fizycznie.

Nakarm swoją duszę

Oprócz energetyzowania ciała i umysłu, jedzenie odżywia również duszę. Łączy ludzi. Daje poczucie komfortu lub nostalgii. I często jest częścią uroczystości. Bez względu na dzień możesz sprawić, że gotowanie lub delektowanie się posiłkiem stanie się chwilą samoopieki.

Ustaw nastrój

Kiedy jest pora posiłku, zrób z tego wydarzenie. Wyłączyć telewizor. Wycisz telefon. Odejdź od komputera. Cokolwiek musisz zrobić, aby poczuć się wyjątkowo. Jedzenie z rozproszeniem może utrudniać zauważenie, kiedy jesteś pełny. Poświęć trochę czasu na delektowanie się posiłkiem przed tobą. Włącz muzykę lub zapal świecę, aby stworzyć przyjemne otoczenie.

Nie bez powodu mówi się, że jedzenie ma odpowiednią moc. Warto przemyśleć co jemy, w jaki sposób i kiedy a nasz organizm będzie nam dozgonnie wdzięczny.

5/5 - (1)