Czy szejkowie z Kataru faktycznie kupili prawa do organizacji turnieju?

192

Na ten temat powstaje coraz więcej artykułów. Sporo osób sugeruje, że przyznanie organizacji mundialu właśnie Katarowi (w 2022 roku) nie odbyło się do końca uczciwe. Kilka dni temu ukazał się bardzo ciekawy wywiad z Seppem Blatterem. Przewodniczący FIFA (w latach 1998-2015) zdradził kulisy wyboru Kataru na gospodarza Mistrzostw Świata. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy zatem do dalszej części dzisiejszego artykułu.

Mistrzostwa Świata w 2022 roku miały zorganizować Stany Zjednoczone

Od razu warto wyjaśnić, że nie ma niezbitych dowodów na to, że Katarczycy kupili Mistrzostwa Świata. W każdej plotce jest jednak „ziarnko prawdy”. A rozmaitych spekulacji na pewno nie brakuje. Nie da się ukryć, że Katar to państwo bardzo bogate. Włodarze tamtejszego związku piłki nożnej mieli zatem (w razie czego) środki, by odpowiednio ukierunkowywać osoby oddające głosy. Sepp Blatter ostatnio stwierdził, że pierwotnie w planach było przyznanie organizacji Stanom Zjednoczonym. Miał to być swego rodzaju gest polityczny. Były przewodniczący FIFA objaśnił, że w ten sposób dwa kolejne turnieje byłyby zorganizowane przez przeciwników, czyli Rosję i właśnie Stany Zjednoczone. Finalnie jednak kilka osób zmieniło swoje wybory. W ostatecznej turze Katar pokonał zaś Stany Zjednoczone w stosunku 14:8.

Ostatnio pojawił się wątek Nicolasa Sarkozy’ego

Szwajcar rzucił na tę sprawę generalnie nowe światło. Dawniej bowiem sporo mówiło się o tym, że Katar kupił prawo organizowania Mistrzostw Świata w zamian za obietnicę dotyczącą dofinansowania PSG. Teraz pojawia się jeszcze jeden wątek. Okazuje się, że Sepp Blatter, jak i Michel Platini (ówczesny wiceprezydent FIFA) byli pod ogromnymi naciskami ze strony Nicolasa Sarkozy’ego. Polityk był wtedy (w 2010 roku) prezydentem Francji. Kilka osób zmieniło głosy i Katar wygrał. A potem ludzie z tego kraju kupili od Francji myśliwce za kilkanaście miliardów dolarów! Wiele osób obawia się, że tegoroczne Mistrzostwa Świata także nie będą do końca „czyste”. Sporo kibiców uważa, że gospodarze mogą być „ciągnięci za uszy”, aby tylko wyjść z grupy. Czy im się to uda? Typy na Mistrzostwa Świata 2022 dotyczące tego zagadnienia są klarowne. „Na papierze” Katarczycy mają bardzo małe szanse, aby zająć jedno z dwóch pierwszych miejsc, które premiuje awansem. Mamy nadzieję, że sędziowie nie ulegną presji oraz rozmaitym propozycjom (które pewnie będą się pojawiać), a wszystko będzie odbywało się uczciwie. Warto dodać, że Katarczycy są zaś w jednej grupie z Ekwadorem, Senegalczykami i Holendrami.

Kibice chcą powrotu do normalności!

Wielu osobom bardzo mocno nie podoba się termin rozgrywania tegorocznych Mistrzostw Świata. Sporo osób uważa, że lepiej było, gdy mundial odbywał się na przełomie czerwca i lipca, jak miało to miejsce dawniej. Kolejne Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane właśnie w tym okresie roku kalendarzowego. Warto dodać, że mundial będzie zaś zorganizowany przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk. Co ciekawe, weźmie w nim udział 48 reprezentacji narodowych (a nie 32, jak ostatnio).

5/5 - (1)