Jak wygląda dieta zawodowego sportowca?

1325

Dieta w życiu sportowca nawet bardziej istotną funkcję, niż sam trening. Dlaczego tak jest? Dlaczego to, co jemy, ma tak ogromny wpływ na naszą formę podczas kwarantanny? Od tego, jak się żywimy, zależy m.in. to, ile mamy siły na treningach i jak dobrze odżywione są nasze mięśnie. Zwiększa się także odporność organizmu i zmniejsza szansa na kontuzję, co pozwala nam trenować częściej i bardziej intensywnie. 

Jak wygląda dieta zawodowego sportowca?

Dlaczego sportowcy tak bardzo przestrzegają swojej diety?

Dobrze rozpisana dieta do ćwiczeń uwzględnia odpowiednią podaż wszystkich składników odżywczych. Przyjrzymy się bliżej np. białku. Jest to jeden z głównych makroelementów, niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkich tkanek organizmu. Po treningu to właśnie białko jest odpowiedzialne za naprawę i regenerację mięśni. Oprócz tego, powinniśmy tutaj zaznaczyć, że nas mózg jest bardzo ,,energiożerny” przez co większość tego co jemy przeznaczamy właśnie na odżywienie naszego umysłu, który jest niezwykle ważny, kiedy intensywnie myślimy, na przykład podczas rozwiązywaniu testów, dajmy na to z matematyki.

Zbyt mała ilość węglowodanów w diecie może objawiać się częstymi napadami głodu, uczuciem zimna i brakiem energii. Dostarczanie odpowiedniej ilości węgli jest niezbędne, by mięśnie pracowały poprawnie, a organizm miał energię na wykonanie ciężkiego treningu.

Większość osób obawia się tłuszczów, ale one także pełnią niezwykle ważną funkcję w naszym organizmie. Dostarczają sporej dawki energii, ale też pomagają wchłaniać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, są prekursorami hormonów steroidowych i składnikami błon komórkowych. Zbyt niska podaż tłuszczu doprowadzi do niedoborów tłuszczowych w organizmie, co może skutkować zaburzeniami hormonalnymi. 

Woda

Nasz organizm składa się w ponad 60% z wody. Jest to także jeden z najważniejszych składników mięśni. Regularne picie wody jest ogromnie ważne, gdyż im większy wysiłek fizyczny, tym większe straty z potem. Pracujące mięśnie również potrzebują większego przepływu krwi, więc lepiej, jeśli będzie ona jak najbardziej rzadka, by serce nie miało zbyt wiele roboty. Jeśli trening trwa do 2 h i nie jest zbyt intensywny, wystarczy nam sama woda. W przypadku dłuższych treningów lepszym wyborem będzie izotonik, ale tylko taki, w którego składzie nie znajduje się cukier i sztuczne barwniki. Również sporo wody tracimy podczas przeżywania intensywnych emocji, uprawianiu miłości bądź strachu przy jakiejś nieprzyjemniej sytuacji, dajmy tu na przykład wypadek samochodowy (czego nikomu nie życzymy).

5/5 - (1)