Jak cieszyć się zdrowiem i długowiecznością? Czyli dlaczego sama dieta nie wystarczy

390

Są tacy, którzy zajadają się zdrowymi przekąskami i mają świetnie zbilansowaną dietę, ale wolny czas lubią spędzać przed telewizorem czy playstation. Są również i tacy, którzy każdą wolną chwilę spędzają aktywnie, na rowerze, siłowni czy spacerze podjadając pomiędzy chipsy, czekolady czy popijając piwo i colę. Niestety dla obu grup mamy złą wiadomość. Jeśli masz w planach długie i zdrowe życie, musisz połączyć zdrowe jedzenie z aktywnością fizyczną. 

Co Ci da zdrowa dieta

Zdrowa zbilansowana dieta, to przede wszystkim najlepsze paliwo dla organizmu. Dodaje energii, motywuje do działania, sprawia, że mamy dobry humor, sprawia, że najzwyczajniej w świecie nam się chce. Zapobiega chorobom czy wzmacnia organy. Mózg pracuje wydajniej, włosy i paznokcie się nie łamią a skóra błyszczy. Wyglądamy promienno i czujemy się lekko. Dobrze dobrana dieta, sprawia, że możemy czuć się atrakcyjnie. 

Czy sama dieta wystarczy by szczycić się zdrowiem i ciałem?

Sama dieta nie da Ci tego, co da Ci aktywność fizyczna połączona z dietą. Aktywizując ciało, dbasz nie tylko o smukłe mięśnie, ale też o wysoką wydolność płuc, czy mocne serce. Podczas uprawiania sportu uaktywniają się endrofiny, które sprawiają, że mamy dobry humor i jeszcze więcej chęci do działania. 

Dodaj ruch

Nie powinieneś myśleć tylko o szczupłym wyglądzie, lecz o silnym, zdrowym ciele. Ciele, które przetrwa godzinny spacer z drugą połówką, jazdę na rowerze do znajomych w innym mieście, wycieczkę w góry czy wejście po schodach na 5 piętro bez zadyszki. Ćwiczenia, owszem, męczą ale dzięki nim poprawiamy wydolność naszego organizmu i mobilizujemy do dalszego ruchu. Zamiast siedzieć przed telewizorem wzmocnij swój układ odpornościowy czy pokarmowy, a nawet hormonalny wychodząc z domu, np. na spacer. 

Połączenie diety i aktywności

Oto kilka naszych rad, jak łatwo połączyć dietę i aktywność fizyczną:

  1. Lekki posiłek z dużą ilością węglowodanów przed ćwiczeniami- na około 2 godziny przed treningiem zjedz banana, kaszę z warzywami czy owsiankę. Są one łagodne dla żołądka i jednocześnie sycą zapewniając Ci energię do treningu. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu- przed, w trakcie oraz po treningu. 
  2. Po treningu węglowodany i białko- zjadając taki posiłek zadbasz o szybką regenerację organizmu. Maksymalnie do dwóch godzin po ćwiczeniach zjedz jogurt z owocami czy shake owocowy. Jeśli chcesz zjeść coś treściwszego to proponujemy grillowaną pierś z kurczaka z ryżem i warzywami. Nie pomijaj tego posiłku, bo jest on istotny dla organizmu.
  3. Nie obniżaj drastycznie kalorii jeśli ćwiczysz i chcesz schudnąć- w przeciwnym wypadku stracisz energię i chęci do ćwiczeń. 

Zdrowa dieta i aktywny tryb życia są nierozerwalne jeśli marzy Ci się długie i zdrowe życie. Uprawianie sportu jest równie ważne co zdrowa dieta, jednak tylko łącząc jedno z drugim dajemy sobie szanse na lepsze życie.

5/5 - (1)