Czy odpowiednia dieta może pomóc w leczeniu chorób?

1059

W przypadku, kiedy jesteśmy chorzy odpowiednia dieta jest bezcennym uzupełnieniem leczenia, a czasem może ją nawet zastąpić. Poniżej przedstawiamy wam uniwersalne porady dietetyczne, które pomogą wam przy różnych dolegliwościach w czasie chorób!

Czy odpowiednia dieta może pomóc w leczeniu chorób?

A dlaczego akurat uniwersalne porady?

Ponieważ one przydadzą się niezależnie od tego, co aktualnie spożywasz (o ile nie jest to dieta cud, która ci może zaszkodzić). Pamiętaj, że prawdziwa dieta lecznicza zawsze powinna być nadzorowana przez lekarza, prowadzącego twoje leczenie.

Po pierwsze : żuj wolno i dokładnie

Prawidłowość procesu trawienia zależy w znacznym stopniu od tempa, w jakim spożywamy nasze jedzenie. Zazwyczaj większość ludzi robi to w ten sposób, że po prostu stara się zjeść jak najszybciej. Oczywiście, spożycie obiadu w godzinę to komfort, na który mogą sobie pozwolić naprawdę nieliczni, jednakże nawet nie mają za dużo czasu, nadal możemy spróbować łatwiej przekonać się do starannego rozdrobnienia pokarmu. Jedzenie odpowiednio przygotowane do strawienia się przekształca i wchłania, co w trakcie choroby jest bardzo ważne, ponieważ nasz organizm nie skupia się na trawieniu posiłków, tylko na walce z chorobą, przez co wszystko co zjesz na szybko prawdopodobnie się nie strawi.

Postaraj się nie jeść przed snem

Nocą (szczególnie podczas choroby) organizm powinien odpoczywać. To czas regeneracji komórek i odbudowy sił. Jedzenie posiłków w nocy to zmuszanie organizmu do dodatkowego wysiłku (na przykład do uprawiania aktywności fizycznej, po ciężkim dniu w pracy). Ciężko wówczas kontrolować wszelkie procesy, zwłaszcza, że dobrego odpoczynku nasze ciało nie zawsze doświadcza. Pracuje i w czasie wakacji. Nadwaga to tylko niektóre skutki jedzenia nocą.

Zainwestuj w błonnik

Produkty ubogie w błonnik są zazwyczaj również pozbawione witamin i minerałów. Wzmagają pragnienie, a zarazem dostarczają puste kalorie. Skutki? Nawet po obfitym posiłku, w krótkim czasie, znowu odczuwasz głód. Dlatego też lepiej jest jeść posiłki, które są bogate w błonnik, które pozwolą nam na łatwiejsze trawienie posiłków w czasie choroby

Pij po posiłku

Płyny należy spożywać albo przed posiłkiem, albo na godzinę po nim. Picie w trakcie jedzenia prowadzi do różnych zaburzeń pracy układu pokarmowego, w tym wzdęć i zaparć. Ostatnio wśród specjalistów pojawiają się głosy, że zdecydowanie ważniejsze jest, by pić odpowiednio dużo, płynów, które dostarczają odpowiednich mikro i makroelementów. Zarazem osoby, które narzekają na zbyt wolną pracę układu pokarmowego, szczególnie w czasie choroby powinny trzymać się tej zasady.

5/5 - (1)