Co jeść podczas uprawiania sportów?

359

Sport staje się coraz bardziej profesjonalny, dlatego też nawet osoby, które uprawiają go rekreacyjnie, przywiązują coraz większy nacisk na zdrowy tryb życia oraz lepsze, bardziej prawidłowe nawyki żywieniowe. Warto więc mieć świadomość tego, co należy jeść, by osiągać lepsze wyniki, nawet wtedy gdy daną dyscyplinę uprawia się jedynie amatorsko. 

Skąd brać inspiracje żywieniowe? 

Dawnymi czasy, piłkarze nawet ci, którzy grali na poziomie zawodowym w naszym kraju, którzy byli ligowcami, nie zawsze w prawidłowy sposób się odżywiali. Najlepszym argumentem na obronę tej tezy są zwierzenia Andrzeja Iwana, reprezentanta Polski oraz gracza takich zespołów jak Wisła Kraków, Górnik Zabrze, VFL Bochum oraz Aris Saloniki. Piłkarz swoje obserwacje spisał w formie książki, której tytuł to 'Spalony’. Dzisiaj zawodnicy przykładają o wiele większą wagę do prawidłowego żywienia, impuls dał tutaj Robert Lewandowski, który wraz z żoną Anną promują zdrowy tryb odżywiania oraz prawidłowe nawyki. Robert Lewandowski unika glutenu oraz żywności przetwarzanej oraz zmodyfikowanej genetycznie, natomiast spożywa posiłki, w skład których wchodzą m.in. czerwony ryż, kasze:gryczana i jaglana. Co ciekawe, as napadu reprezentacji Polski unika mięsa, przez pewien czas całkowicie wykluczył je ze swojej diety. 

Co ważne, należy pamiętać również o kolejności spożywania posiłków, kierować się przy tym kilkoma bardzo istotnymi zasadami. Wiedz, że węglowodany lepiej trawią się w środowisku zasadowym, zaś białka w kwaśnym. RL9 w świetle specjalnie przygotowanego harmonogramu żywieniowego, musi posiłkować się co 2-4 godziny, tak więc również to, by jadać regularnie jest niezwykle istotne. Okazało się, że odkąd RL9 kieruje się wskazówkami żony Anny Lewandowskiej, która również jest zawodową sportsmenką a także dietetyczką, kiedy faktycznie zaczął unikać glutenu, kukurydzy, nabiału, soi, słodyczy ze sklepu, fast foodów, jego gra rzeczywiście się poprawiła. 

Czy inni sportowcy również odżywiają się zdrowo? Czy można być czołowym sportowcem nie dbając o siebie? 

Dawnymi czasy, liczył się przede wszystkim talent. Można było czarować piłkarską publikę niezbyt troszcząc się o zdrowy tryb życia. Mistrz świata, Manoel Garrincha, który mundial zdobywał w 1958 i 1962, słynął z tego, że po meczach wypijał spore ilości Cachaça, który to alkohol można przyrównać do rumu oraz tequili. O swoje zdrowie, średnio dbał też George Best, Paul Gascoigne, Wayne Rooney czy Diego Armando Maradona. Przykład 'Wazzy’ pokazuje, że dziś nie można już nawet przy największej dawce talentu utrzymywać się na szczycie paląc papierosy i jedząc niezdrowo.

Trudno jest myśleć o zdobywaniu laurów,, nie dbając o właściwą regenerację. Przykład Roberta Lewandowskiego podziałał bardzo dobrze na Bayern Monachium, klub kupuje świetnych zawodników vide Leon Goretzka z Schalke 04, jednak to w Bawarii stają się oni prawdziwymi gladiatorami. 

Amatorzy sportu mają skąd brać dobry przykład. Warto też śledzić takie detale jak dieta zawodników, gdyż te drużyny piłkarskie, które mają w swych szeregach profesjonalistów, mogą marzyć o zapełnianiu piłkarskich gablot. Chcąc typować spotkania piłkarskie, warto przejrzeć ranking bukmacherów. Czołowe miejsca w nim zawierają tacy bukmacherzy jak STS, eWinner, Fortuna czy też Superbet, jednak należy mieć świadomość, że wszyscy legalni operatorzy zakładów wzajemnych mają swoje atuty. 

Podsumowanie 

Wyniki sportowe zależą od detali, dlatego też nawet wtedy gdy uprawiasz sport na poziomie amatorskim, chcąc iść wzwyż, powinieneś zdrowo się odżywiać. W sporcie zawodowym, który cechuje znaczna intensywność, największe szanse na powodzenie mają ci sportowcy, którzy wykazują się pełnym profesjonalizmem. Zdobywca trzech najpoważniejszych trofeów w europejskiej piłce, Jose Mourinho, który zdobył jako szkoleniowiec Champions League, Ligę Europy UEFA, LKE UEFA znany jest z tego, że dba o to, by ludzie tworzący jego sztab oraz podlegający mu piłkarze zdrowo jedli, gdyż wie, że to jest klucz do sukcesu.

5/5 - (1)