Zima to pora roku, która niekoniecznie zachęca nas do wychodzenia z naszych domów czy mieszkań. Większość wolnego czasu spędzamy przed komputerem lub telewizorem, a takie działania generują wyższy poziom zużycia energii elektrycznej. Dzisiaj przedstawimy kilka praktycznych sposobów na oszczędzanie energii zimą. Będą to proste sposoby, które pomogą Ci obniżyć Twoje rachunki za prąd bez konieczności podejmowania zdecydowanych kroków. W grę nie wchodzi żadna modernizacja oświetlenia czy montaż takich konstrukcji jak instalacja solarna.
Kilka wskazówek, które pomogą ci zmniejszyć zużycie energii
Możesz wypisać sobie na kartce wszystkie cenne porady i powiesić je na lodówce. Takie delikatne przypominanie pomoże Ci wyrobić odpowiednie nawyki. Co musisz robić? Nie zapomnij:
– ustawić termostat na 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia;
– skręcić ogrzewanie na noc;
– ubrać cieplejszej odzieży, również kiedy przebywasz w domu;
– uszczelnić drzwi i okien;
– odsuwać meble od kaloryferów;
– o roletach lub zasłonach w oknach;
– zadbać o odpowiednią izolację wnęk i poddasza;
– wyłączać światła w pustych pomieszczeniach.
Nocą nie potrzebujesz wysokiej temperatury w pomieszczeniu, a Twój organizm zdecydowanie lepiej zregeneruje się w czasie snu w chłodniejszym otoczeniu. Możesz zaopatrzyć się również w cieplejszą kołdrę na zimę. Nic dziwnego, że możesz odczuwać zimno, jeśli poruszasz się w mieszkaniu z założonymi krótkimi spodenkami i lekką koszulką. Załóż dres – przykręć ogrzewanie!
Co jeszcze mogę zrobić, żeby zadbać o oszczędzanie energii
Oczywiście istnieje lista czynności, które powinieneś wykonywać przez cały rok, żeby zadbać o mniejsze zużycie prądu elektrycznego w Twoim mieszkaniu. Dlaczego nie dodać ich do listy na zimę?
Po pierwsze, zadbaj o sprzęt elektroniczny. Co to oznacza? Nie możesz zostawiać ładowarek do telefonu czy laptopa w gniazdku, pomimo, że urządzenia są wyłączone. Badanie naukowe wskazały wyraźnie – urządzenia elektryczne pozostawiane w trybie czuwania również zużywają cenną energię. Już wiemy, że idziesz wyciągnąć swoją ładowarkę z kontaktu. Czyżby przebywała tam od niepamiętnych czasów?
Kolejne ważne kroki dotyczą kuchni. Włączaj zmywarkę tylko wtedy, kiedy jest pełna. Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz i nie zapominaj o dokładnym zamykaniu lodówki. W czasie przygotowywania dań na kuchence elektrycznej, używaj pokrywek na garnki, żeby znacznie przyśpieszyć czas gotowania.
Nie musisz używać świeczek i skręcać ogrzewania do niskich temperatur, żeby zadbać o oszczędzanie energii w mieszkaniu, zwłaszcza zimą. Trzymaj się kilku sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą Ci zoptymalizować zużycie prądu w każdym pomieszczeniu. Możesz zdecydować się również na bardziej radykalne działania, takie jak modernizacja oświetlenia. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym to zbawienny wpływ na wysokość rachunków za energię będzie miała instalacja solarna lub ogniwa fotowoltaiczne.

Oszczędzanie energii w zimie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *