W gospodarstwach domowych używamy coraz więcej urządzeń zasilanych energią elektryczną. Ich zadaniem jest ułatwianie nam wykonywania codziennych czynności, zapewnianie wygody komfortu oraz dawanie poczucia bezpieczeństwa. Urządzenia elektryczne i elektroniczne używane każdego dnia są różnorodne, tak jak różnorodna jest moc jakiej potrzebują do działania. Warto być świadomym zapotrzebowania energetycznego każdego podłączanego do sieci urządzenia, gdyż ma to wpływ nie tylko na rachunki za energię elektryczna, ale również na bezpieczeństwo i trwałość instalacji elektrycznej w domu.

Mała moc, wielka praca
W naszych domach i mieszkaniach użytkujemy wiele urządzeń o niedużej mocy, jednak wykonujących dla nas bardzo ważne czynności. Do takich urządzeń można zaliczyć m. in.:
– telefony komórkowe, których ładowarki podłącza się do sieci,
– laptopy oraz tablety;
– telewizory,
– osprzęt komputerowy taki jak drukarki;
– drobny sprzęt AGD typu młynki elektryczne, blendery, krajalnice do pieczywa, wentylatory pokojowe;
– lekkie elektronarzędzia takie jak wkrętarki, wkrętaki, lutownice.
Takie urządzenie nie pobierają dużych ilości energii elektrycznej, a ich praca znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Trzeba jednak pamiętać, że mimo stosunkowo niskiego zużycia energii, przy długotrwałym działaniu mają wpływ na wysokość rachunków za elektryczność.

Urządzenia o dużej mocy
W gospodarstwach domowych jest wiele urządzeń, które posiadają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Można z pewnością do nich zaliczyć:
– kuchenki i piekarniki elektryczne,
– kuchenki indukcyjne,
– pralki automatyczne,
– czajniki elektryczne,
– zmywarki,
– żelazka,
– suszarki do włosów i prostownice,
– odkurzacze,
– kuchenki mikrofalowe,
– klimatyzatory,
– pompy i hydrofory,
– spawarki,
– wiertarki i młoty elektryczne.
Urządzenia o dużej mocy mają istotny wpływ na zużycie energii elektrycznej. Urządzenia te są zazwyczaj uruchamiane sporadycznie lub często, ale na krótki czas. Warto sobie jednak zdawać sprawę, że nawet wtedy znacząco wpływają na wysokość rachunków za energie elektryczną. Należy też jednak pamiętać, że mocno obciążają one instalację elektryczną. Dlatego już przed zakupem takiego urządzenia należy upewnić się czy instalacja podoła jego zasilaniu.

Praca ciągła
Istnieją również urządzenia, których moc nie jest aż tak duża, jednak pracują one w trybie ciągłym. Do takich urządzeń można zaliczyć:
– lodówki,
– zamrażarki,
– pompki obiegowe C. O.,
– pompki akwariowe.
Urządzenia te ze względu na swój ciągły charakter pracy mają istotny wpływ na zużycie energii elektrycznej a co za tym idzie na rachunki. Przed zakupem takich urządzeń warto wybrać model o dobrych parametrach pracy osiąganych przy jak najmniejszym zapotrzebowaniu na moc. W przyszłości pozwoli to na zaoszczędzeniu na wydatkach na energię elektryczną.

Każde urządzenie jest ważne
W gospodarstwach domowych używa się wiele urządzeń. Każde z nich pobiera z sieci energię elektryczną. Dlatego ważne jest świadome korzystanie z nich i wyłączanie zawsze wtedy gdy nie są potrzebne. Pozwoli to na zaoszczędzenie na rachunkach.

Jakie urządzenia elektryczne zużywają najwięcej energii w Twoim domu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *