W dobie XXI wieku społeczeństwo coraz częściej musi decydować się na rozwiązania, które szczególnie korzystnie wpływają na środowisko. Niestety, poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach wciąż wzrasta, a do jego obniżenia nie przyczyni się tylko modernizacja oświetlenia czy oszczędzanie energii. Jednym z ekologicznych rozwiązań, które zyskuje coraz większą liczbę zwolenników jest instalacji kolektorów słonecznych na dachach domów jednorodzinnych, a nawet rozwiniętych gospodarstw rolniczych. Z czym wiąże się montaż instalacji słonecznej? Czy warto zainwestować właśnie w takie rozwiązanie?
Co zapewni nam instalacja solarna?
Główne zadania kolektorów słonecznych to:
– zagwarantowanie ciepłej woda w gospodarstwie domowym;
– wspomaganie centralnego ogrzewania;
– podgrzewanie wody w basenie.
Dzięki instalacji słonecznej następuje przekształcenie promieniowania słonecznego na energię cieplną. Najczęściej używa się ją do podgrzewania wody, zdecydowanie rzadziej do wspomagania ogrzewania domu. Jak wyglądają zatem realne korzyści powstałe w związku z montażem kolektorów?
Brak konieczności używania kotła grzewczego latem
Podgrzewanie wody latem za pomocą kotła grzewczego może być naprawdę uciążliwe. Kiedy na termometrach pojawiają się temperatury rzędu 25-30 stopni, to większość ludzi nie ma ochoty przesiadywać przed rozpalonym piecem węglowym. Rozwiązaniem takiego problemu może stać się użycie elektrycznego podgrzewacza wody, jednak generuje to bardzo wysokie koszty. Instalacja solarna to doskonała alternatywa właśnie na takie okoliczności. Sprawdzi się ona również w chłodniejsze dni, nawet zimą, kiedy kolektory nagrzeją wodę do 15-20 stopni, a następnie dogrzejemy ją tradycyjnymi metodami. Tym samym, zmniejszamy zużycie węgla, skracając jednocześnie pracę kotła grzewczego.
Szybki zwrot kosztów inwestycji
Nakład inwestycyjny związany z zakupem i montażem instalacji solarnej nie należy do najtańszych. Nierzadko do kosztów trzeba doliczyć prace związane z renowacją podłoża dachowego. Na szczęście naprzeciwko naszym potrzebom wychodzą urzędy gminy, oferując atrakcyjne dofinansowania oraz programy rządowe, wspierające ekologiczne rozwiązania w całym kraju. Dotacja wynosi nawet 45% kwoty, którą zapłacimy za kolektory. W praktyce oznacza to, że instalacja może kosztować nas 5-7 tysięcy złotych. Taka kwota może zwrócić się w przeciągu kilku lat, co jest uzależnione od ilości zużywanej wody. Odpowiednio zaprojektowana i dostosowana do potrzeb gospodarstwa instalacja solarna pozwala zmniejszyć koszty związane z uzyskiwaniem ciepłej wody nawet o 70%.
Względy ekonomiczne, a także rosnąca świadomość ekologiczna wpływają na wybór alternatywnych źródeł energii, dzięki którym dbamy o oszczędzanie energii na szerszą skalę. Instalacja solarna gwarantuje nam realne oszczędności, dlatego inwestycja w taką konstrukcję to dobre rozwiązanie dla naszego domu.

Inwestycja w energię słoneczną – oszczędzanie energii na miarę XXI wieku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *