Elektronika i instalacje elektryczne przeszły w dobie XXI wieku prawdziwą ewolucję. Za pomocą specjalnych sterowników, przełączników i innych automatycznych systemów połączonych z elektryką, nasze domy stały się intuicyjne i wyposażone w inteligentne rozwiązania, które z w znaczny sposób ułatwiają nam życie. Innowacyjne instalacje elektryczne sprawiają, że budynki żyją dzisiaj jak prawdziwe organizmy. Dlaczego? Przekonajcie się, czytając nasz najnowszy artykuł.

Możliwości sensoryczne, o których kiedyś nikomu się nie śniło
Dzisiejsze budynki użytku publicznego oraz nasz domy, a nawet mieszkania w blokach mogą odznaczać się szeregiem rozwiązań, które przypominają najważniejsze ludzkie receptory oraz zmysły sensoryczne. Dlaczego?
To efekt kompatybilności instalacji elektrycznej z instalacją automatycznymi, czyli szeregiem czujników, sterowników czy przełączników. Układy oraz przypisane im elementy instalacyjne współpracują ze sobą i pozwalają poznawać oraz automatycznie zmieniać wiele parametrów otoczenia według oprogramowania, którym nadzoruje człowiek.
Dzisiejsze instalacje elektryczne i automatyczne wyposażone są obowiązkowo w:
– czujniki natężenia oświetlenia,
– detektory ruchu,
– zewnętrzne i wewnętrzne czujniki temperatury oraz wilgotności,
– czujniki otwierania drzwi i okien,
– detektory zalania oraz wycieków;
– monitoring audiowizualny,
– czujniki gazu oraz tlenku węgla.
Jak realizuje się to wszystko w praktyce? O tym poniżej!

Zarządzanie domem w inteligentny sposób
Dzięki pracy szeregu czujników, przełączników i sterowników w instalacjach elektrycznych warunki otoczenia wewnątrz, ale także na zewnątrz obiektu mogą być w pełni kontrolowane i sterowane przez użytkownika. A nawet bez konieczności jego obecności w danym pomieszczeniu. Pewne parametry można ustawić na ekranie lub za pomocą pilota. Poniżej prezentujemy, w jaki sposób takie działanie realizuje się w praktyce.
Czujniki temperatury w instalacji zarządzają klimatyzacją oraz centralnym ogrzewaniem w konkretnym pomieszczeniu, ale także w całym budynku. W oparciu o określone z góry przez użytkownika parametry czujniki dbają o to, by we wnętrzu panowała najbardziej pożądana i komfortowa temperaturę czy wilgotność. Dzisiejsze możliwości pozwalają nam włączyć ogrzewanie, kiedy wracamy z podróży i chcemy, by w domu było przyjemnie ciepło. To jednak nie wszystkie atuty współczesnej instalacji elektrycznej i automatycznej.
Czujniki z sensorów oświetlenia mogą zostać tak zaprogramowane, by samodzielnie włączać i wyłączać oświetlenie.  Do tego działania mogą być wykorzystywane również czujników ruchu. W wielu przypadkach taka możliwość to jednocześnie duże ułatwienie przy ograniczaniu zbędnych ośrodków poboru energii elektrycznej.
Godne uwagi są także czujniku ruchu i otwierania drzwi, które wspierają monitoring audiowizualny w obiekcie. Bezpieczeństwo w domu? 100%!
Prawdziwą innowacją we współczesnych inteligentnych instalacjach są również detektory zalania, wycieków oraz czujniki gazu i tlenku węgla. Zwłaszcza te ostatnie są naprawdę bardzo przydatne. Budynek wyposażony w takie rozwiązania będzie odznaczał się takimi możliwościami, jak automatyczne odcięcie dopływu mediów, uchylenie okna czy przewietrzenie wnętrza przy jednoczesnym przekazaniu informacji o jakimkolwiek niebezpieczeństwie.

Komfort, bezpieczeństwo i inteligentne rozwiązania – dzięki innowacyjnym instalacjom elektrycznym wyposażonym w wielu czujników i sterowników wszystko staje się o wiele prostsze. Nasze domy same czują, w jakich przypadkach należy sterować poszczególnymi parametrami tak, żeby uzyskać optymalną temperaturę czy wilgotność powietrza.

Inteligentne instalacje elektryczne w naszych domach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *