Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na przechowywanie swoich danych na zewnętrznych serwerach. Dużą popularnością w tym aspekcie szczycą się tzw. data center, które ze względu na swoje bezpieczeństwo wybierane są coraz częściej. Jak firmy zarządzające data center dbają o swoje pliki? Budynek serwerowni to prawdziwa forteca!

Data center – lokalizacja i odpowiedni nadzór

Jedną z podstawowych cech data center jest odpowiednia lokalizacja – umieszczenie serwerowni z dala od cywilizacji i dróg szybkiego ruchu, w terenie zabezpieczonym od naturalnych katastrof i potencjalnych wypadków. Dlatego nie znajdziesz data center ani w pobliżu lotnisk, ani elektrowni. Nie są budowane także w pobliżu wód albo terenów zalewowych. Data center to gwarancja bezpieczeństwa, oferują swoje usługi działające bez przerw, a jest to możliwe dzięki rozproszeniu geograficznemu klastra, zasilaniu z kilku źródeł oraz specyficznej konstrukcji budynku. Serwery dedykowane, chmura, programy jako usługi – to wszystko wymaga naprawdę solidnych zabezpieczeń! Wszystko jest oświetlone, każde miejsce jest ujęte na kamerze. Bramy na teren data center zabezpieczone są śluzami, a teren jest bardzo dobrze ogrodzony.

Struktura budynku – brak okien i niepożądanych gości

Budynek data center jest wykonany ze zbrojonego betonu o bardzo wysokiej wytrzymałości. Nie ma do niego bezpośredniego dostępu z zewnątrz, a sama konstrukcja nie ma okien. Wyjść z budynku jest bardzo niewiele i każde jest zabezpieczone alarmem i porządnie nadzorowane. Kamery z czujnikami ruchu umieszczone są w każdym pomieszczeniu w newralgicznych miejscach. Aby zabezpieczyć się przed osobami trzecimi, do serwerowni dostęp mają tylko konkretne osoby. Wejście do serwerowni często ma dostęp dwuskładnikowy, np. karta + czujniki biometryczne.

Osobom, które pracują na serwerach zdalnych, przydadzą się nie tylko bezpieczne data center, ale też szybki internet, najlepiej światłowodowy. Taki zapewnia 3S – Śląskie Sieci Światłowodowe, zajmujący się dzierżawą włókien światłowodowych. Dzięki takiemu połączeniu, będziesz pewny, że Twoje dane są bezpieczne, a Ty masz do nich szybki dostęp.

Infrastruktura

Pomieszczenia są przemyślane w taki sposób, aby tereny socjalne były możliwie daleko od terenów chronionych. W serwerowni obowiązuje krytyczny zakaz palenia oraz spożywania posiłków i napojów. Urządzenia odpowiedzialne za media są pod stałym nadzorem ochrony, a nagrania z kamer znajdują się w innym budynku. Z kolei jego konstrukcja powinna być tak przemyślana, aby system cyrkulacji powietrza działał nawet przy zamkniętym dopływie powietrza. To wszystko wpływa na bezpieczeństwo serwerowni, byśmy mogli przechowywać swoje dane bez obawy o nic.

 

Co czuwa nad bezpieczeństwem data center?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *